Gatunki węgorzyków z Tanganiki, które można spotkać w handlu.

Aethiomastacembelus ellipsifer: Leopard eel.

Najlepiej wyglądający ze wszystkich węgorzyków; posiada wzorki w kształcie pierścieni na grzbiecie. W naturze osiąga około 45cm; w akwarium najczęściej nie rośnie większy niż 35cm. Najmniej problemowy spośród tanganikańskich węgorzyków w utrzymaniu w akwarium jednak często kosztuje dość dużo. Bardzo spokojny tak względem przedstawicieli własnego gatunku jak i innych mieszkańców akwarium. Jeżeli akwarysta nie zadba aby dostawał odpowiednie ilości dobrego żarcia to jest w stanie zjeść rybkę nawet 2.5cm!

 

Aethiomastacembelus platysoma:

śmiesznie wyglądający, osiągający małe rozmiary węgorzyk, którego sporadycznie można spotkać wmieszanego w niepoprawnie posegregowany transport innych gatunków węgorzyków z odłowu naturalnego. Maksymalne rozmiary osiągane przez ten gatunek to 15cm jednak często jeszcze mniej. Większość afrykańskich węgorzyków jest chuda i długa ten gatunek jest dla odmiany krótki o krępej budowie ciała. Wyglądem przypomina nieco popularnego kuzyna z Azji – Mastacembelus. Na ciele posiada niewyraźny, ciemny wzorek. Charakteryzuje go mała głowa i niewielki pyszczek, żywi się drobnymi organizmami zasiedlającymi dno Tanganiki. Jest to rybka dość delikatna i stanowczo nie polecana początkującym tanganikowcom.

 

Caecomastacembelus albomaculatus:

Kolejna piękność. Ma bardzo wyrazisty, rzucający się w oczy, brązowy, „siateczkowy” wzorek na bladym, piaskowym ciele. Dorasta do około 21cm. Oswaja się na tyle dobrze, że przyjmuje pokarm podawany mu ręką, mimo to jest to bardzo wybredna ryba – często w ogóle nie przyjmuje płatkowanego pokarmu i odmawia pobierania mrożonek. Jest dosyć agresywny w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku – w związku z tym nawet w dużych akwariach najlepiej trzymać jeden egzemplarz ponieważ drugi albomaculatus zostanie zdominowany i zabity bądź zagłodzony na śmierć.

 

Caecomastacembelus micropectus:

nowość w handlu! Ten dziwnie wyglądający węgorzyk osiąga około 20cm. Ma różowawe lub piaskowe ciało bez jakichkolwiek wzorków. Ma mała głowę i tak jakby niewielkie czoło :). Jest to rybka spokojna względem innych mieszkańców akwarium – poza przedstawicielami własnego gatunku, którzy nie są tolerowani – jednak nie tak bardzo jak w przypadku albomaculatusa. Kolejny kandydat do karmienia ręką.

 

Caecomastacembelus moori:

Największy spośród wszystkich tanganikańskich węgorzyków. Często pomyłkowo występuje jako „zanieczyszczenie” w transportach innych gatunków węgorzyków. Bardzo łatwy do wykarmienia ponieważ osiąga około 80cm długości i żywi się żywymi rybami. Jest w stanie skonsumować rybkę wielkości dorosłego lombardoi a czasem i większą. W naturze odżywia się księżniczkami z Burundi i trofeusami więc w akwarium dosłownie polubi obsadę – rośnie szybko. Charakteryzuje go także bardzo atrakcyjny wygląd.

 

Caecomastacembelus plagiostomus: Zebra eel.

Następny po ellipsiferze jeśli idzie o popularność wśród akwarystów. Osiąga rozmiary 28-35cm, opieka jest bardzo podobna do ellipsifera tylko, że ten gatunek jest bardziej nieśmiały i nieco agresywny względem przedstawicieli własnego gatunku. Często bardzo drogi, wygłodzony może zacząć zjadać rybom łuski – na pewno zauważycie kiedy do tego dojdzie. Także nie ma nic przeciwko karmieniu z ręki.

 

Caecomastacembelus tanganicae:

To rybka bardzo cienka (cieńsza niż długopis!). Ten osiągający od 15 do 22cm węgorzyk wyglądem przypomina nieco albomaculatusa; wzorek na jego ciele to połączenie „siateczki” i kropek na piaskowo-żółtym ciele. Bardzo delikatna rybka, niezwykle spokojna i nieśmiała. Bardzo ciężka do wykarmienia w akwarium – wyzwanie dla zaawansowanych akwarystów. Ciężej od pozostałych węgorzyków przyzwyczaić go do karmienia z ręki i przez to rybka może się zagłodzić na śmierć jeśli w akwarium będą stresujące węgorzyka ryby.

 

 

Kilka linków (zdjęcia i nieco więcej info):

http://www.tropheus.info/riftlakes/cichlids/aethiomastacembelus_ellipsifer_e.html

– ellipsifer

http://filaman.uni-kiel.de/summary/SpeciesSummary.php?id=10058 – ellipsifer

http://www.destin-tanganyika.com/Poissons/page-aethiomastacembelus-ellipsifer.htm – ellipsifer

http://www.tanganyika.nl/A_ellipsifer.html – ellipsifer

http://tanganyika-cichlids.com/masta_photos.htm – wszystkie – polecam zerknąć, tekst jest po francusku, ale są zdjęcia wszystkich wyżej opisanych węgorzyków

http://tanganyika-cichlids.com/masta_photos.htm – też po francusku (może ktoś z czytelników zna i podjął by się tłumaczenia? Żeby dostać się do innych podstron (wspaniałe zdjęcia) trzeba klikać w te linki na niebiesko (Taxonomie de la famille et des espčces du lac i kolejne :))

 

Tłumaczenie z francuskiego na angielski – Sidguppy

Tłumaczenie z angielskiego na polski – Daniel M. Miłaczewski