List z Zambi – Ndole Bay Lodge

tekst i fotografie: John R. Buckland – ACA Ltd., Craig Zytkow

tłumaczenie: Anna Mierzeńska

Jezioro Tanganika – Zambia „Obszar niezrównanego piękna”
David Livingstone
1813-1873
Szkocki misjonarz i odkrywca

Mimo iż ten opis jeziora Tanganika powstał ponad 100 lat temu jest nadal aktualny. Niekończąca się linia brzegowa Parku Narodowego Nsumbu tworzy raj dla dzikiej przyrody, podczas gdy krystalicznie czyste, niebieskie wody roją się od najróżniejszych gatunków ryb.

normal_1a

normal_2a

W sercu Wielkiego Rowu Afrykańskiego możliwości odkrywania i przygody, piękna i relaksu są nieskończone jak bezkresna jest Afryka. Ndole Bay Lodge umieszczone pośrodku bujnej tropikalnej roślinności, na brzegu unikalnego jeziora, z widokiem na własne ekskluzywne plaże, oferuje odwiedzającym niezwykłe afrykańskie doświadczenia. W pełni wyposażona stanica z wszystkimi udogodnieniami zapewnia komfortową bazę dla podróżnych. Marzenie o Tanganice staje się osiągalne dla każdego niezależnie od zasobności portfela, ponieważ oferowane są tutaj różne możliwości zakwaterowania. Poczynając od wolnostojących, drewnianych domków na plaży, przez domki szeregowe, a kończąc na zacienionym polu namiotowym.

normal_3a

normal_4a

W pełni zaopatrzony bar zachęca odwiedzających do zakończenia dnia zimnym drinkiem i okazałymi daniami przygotowanymi specjalnie dla osób, które nie zabezpieczyły sobie jedzenia we własnym zakresie.

normal_5a

Wszystkie łodzie wyposażone są w pełni bezpieczny sprzęt, poczynając od dwusilnikowych ślizgaczy, a kończąc na dużej drewnianej łajbie. To Ty wybierasz własne tempo i styl podróżowania.

Ndole Bay Lodge ma również jako pierwsze i jedyne akredytację PADI IRA – Zambijskiego Departamentu Jeziora Tanganika.

Oferowane są wszystkie przeszkolenia i sprzęt. Własny przewodnik pokaże Ci sekrety jeziora mając za atut lata doświadczeń i profesjonalne referencje. Możesz uczestniczyć w wycieczkach na połowy ryb, rejsach krajoznawczych, wyprawach pod opieką przewodnika do ukrytych wodospadów i odizolowanych lasów deszczowych, całonocnych biwakach na plaży w Parku Narodowym, a także we własnych zajęciach.

normal_6a

normal_7

Tanganickie Safari jest najlepszą przygodą z jeziorem i jedyną drogą do docenienia zróżnicowania i ogromu tego akwenu, otaczających krajobrazów i tutejszego życia. Dziewicze, piaszczyste plaże, niebosiężne skarpy, spadające wodospady; nieuchwytne antylopy Sititunga i ekscytujący afrykański wschód słońca dają razem to unikalne doświadczenie. Można nurkować wraz z błyszczącymi stadami cypichromisów, karmić „frontozy” z ręki lub podążać za geograficznymi wariantami ulubionych pielęgnic od przylądka Kipimbi na zachodzie, aż do rzekę Kalambo na wschodzie. Wielka drewniana łajba (nyumfi) została specjalnie zaprojektowana na długie wyprawy po jeziorze. Nyumfi może na swoim pokładzie w komfortowych warunkach przewozić 10 osób. Posiada ona specjalny pokład dla nurków z drabiną, pontonem przez co podróż jest prawdziwym przeżyciem.

normal_8

normal_9

Miłośnicy tropikalnych ryb mają możliwość odwiedzenia firmy African Cichlids Aquaculture Ltd., znajdującej się w sąsiedztwie stanicy. Firma zajmuje się odławianiem i eksportem dzikich pielęgnic od wielu lat. Wśród eksportowanych z okolic Ndole Bay Lodge ryb są m.in. Callochromis macrops Ndole Red i Tropheus sp. Ndole Red Fluorescent.

Callochromis macrops występuje w całym jeziorze wyłączając Burundi i północno-zachodnie wybrzeże Demokratycznej Republiki Konga, ale wariant z Ndole Bay ma unikalne czerwone zabarwienie. Ryby te żyją w płytkim, piaszczystym środowisku, w pobliżu roślin a odżywiają się bezkręgowcami, które wydłubują z piasku. Ikrę, larwy i narybek inkubują w pyskach samice, samce budują konstrukcje z piasku, gdzie zwabiają samice i tam się odbywa tarło.

Tropheus sp. Ndole Red Fluorescent jest unikalnym południowym wariantem o intensywnie czerwonym zabarwieniu.