Tropheus sp. Kapampa

Populacja 6.1 wg P. Schupke (2003)
Dr Marta Mierzeńska

 

Używana nazwa: Tropheus „Kapampa”, Kapampa Lime Spot.

Rozmieszczenie: rozmieszczenie tej odmiany rozpoczyna się kilka kilometrów na północ od Lunangwy w Kiku a kończy w Kapampa Bay w Kongo

Odkrycie: Nie ma precyzyjne określone kto odkrył i po raz pierwszy opisał tę odmianę

Opis odmiany: Podstawowym kolorem ciała tej odmiany jest barwa ciemno- brązowa, z odcieniami czekoladowymi i oberżynowymi. Jednak u samców, zwłaszcza dominujących podstawowy odcień jest znacznie jaśniejszy, aż do koloru kremowego. Generalnie u dobrze wybarwionych osobników cale ciało ma srebrną poświatę.

Charakterystyczne jest ubarwienie łusek, ich nasada jest ciemna, pozostała część jasna. Tworzy to na całym ciele charakterystyczny rysunek, niby siateczkę. Górna część ciała jest ciemniejsza, dolna jaśniejsza, prawie kremowa, aż do białawej. W górnej części ciała występuje owalna plama barwy kremowej. Wielkość i odcień plamy jest cechą zmienną. Głowa ma zabarwienie brązowo – oberżynowe, przechodzące w kierunku pyska w kremowe. Na głowie występują trzy, charakterystyczne, ciemno brązowe linie, dwie z nich biegną trójkątem pomiędzy pyskiem a oczami, trzecia występuję na czole tuż ponad oczami. Linie te są szczególnie zaznaczone u dominujących samców. Na pokrywach skrzelowych występują wyraźne kremowo-żółte lica. Wargi mają niebieskie zabarwienie.

Płetwy ogonowa i piersiowe są ciemne. Na płetwach piersiowych może występować niebieskie przebarwienie. Płetwa grzbietowa jest kremowa z ciemną obwódka. Podobnie zabarwione są płetwy brzuszne i ogonowa. Na płetwie odbytowej mogą występować nieliczne czerwone plamki. Oko jest jasne z ciemną, brązową obwódka. Ryby te wykazują ogromną zmienność w ubarwieniu związaną nie tylko z nastrojem, ale również z płcią i wiekiem osobników.

Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
  2. Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.