Tropheus sp. Kasanga

Populacja 8.13 wg P. Schupke (2003)
Dr Marta Mierzeńska

[pic]
Tropheus moorii Red Rainbow (Kampimbwe, Kapere, Kantalamba).

 

Używana nazwa: Tropheus „Kasanga”, Red Rainbow Moorii, Tropheus moorii „Red Rainbow Kasanga”.

Rozmieszczenie: występowanie tej odmiany, rozpoczyna się na północ od brzegów rzeki Kalambo, a kończy w piaszczystej zatoce nieopodal Kasangi.

Odkrycie: Brak informacji o tym kto odkrył tę odmianę.

Opis odmiany: Według wielu hodowców wariant Kantalamba jest najbardziej barwną formą spośród wszystkich ras geograficznych trofeusów. Zarówno czoło jak i grzbiet ciała jest oliwkowy. Na grzbiecie często, zwłaszcza w górnej występują wąskie żółtawe pionowe paski. W dolnej części tułowia występuje wyraźna żółta plama blednąca ku dołowi. Zwłaszcza u ryb w stresie pionowe paski są wyraźne, a plama zanika lub staje się bardzo niewyraźna. Głowa i pierś ma barwę brunatną z jasno fioletowo- czerwonym odcieniem, czasami barwa ta staje się intensywna. Dół pyska i broda przebarwia się na kolor niebieski. Zwłaszcza u ryb w dobrej kondycji i w odpowiedniej wodzie ta część głowy jest intensywnie jasno -niebieska. Płetwy ogonowa, piersiowe i brzuszne są ciemne. Płetwa odbytowa ma barwę niebiesko szarą, a u podstawy fioletowo-niebieską. Na płetwie tej występują liczne czerwone kropki, które nie są atrapami jajowymi. Płetwa grzbietowa w części głowowej jest czerwono-fioletowa, ku tyłowy staje się intensywniej czerwona. Płetwa ta jest pokryta przez liczne niebieskie plamki. Górna część tęczówki oka ma żółtą obwódkę.

 

Istnieją różnice barwne pomiędzy osobnikami z północnej i południowe części zasięgu występowania T. moorii red Rainbow. Osobniki występujące w północnej części zasięgu maja głowę bardziej niebieską pomiędzy linią oczu i pyska – barwa ta obejmuje również okolice skrzeli. Ryby te mają również podstawowa barwę grzbietu oliwkowo-niebieską. Płetwa grzbietowa jest czerwono-fioletowa, ale intensywnie niebiesko nakrapiana i żyłkowana, co daje efekt niebieskiej płetwy. Ryby te w ogólnym spojrzeniu wydają się bardziej pastelowo ubarwione. Odmiana ta określana była jako Red Rainbow Kampimbwe.

Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
  2. Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.