Schupke Peter 2003, AFRICAN CICHLIDS II

Autor: Dr Marta Mierzeńska

 

Schupke Peter 2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, wyd. A.C.S. Aqualog, 192 strony,21.1×29.7 cm; 300 kolorowych zdjęć, 150 rysunków; twarda oprawa, cena 298,50 Pln.

W maju bieżącego roku ukazała się w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej monografia rodzajuTropheus. Na ponad 190 stronach autor przedstawia kilkadziesiąt odmian barwnych tych interesujących pielęgnic. W pierwszych rozdziałach autor krótko scharakteryzował Jezioro Tanganika, przedstawiając najważniejsze elementy tego interesującego reliktowego środowiska. Na dużą uwagę zasługują również bardzo cenne uwagi autora o hodowli trofeusów w akwariach, pochodzące z jego wieloletnich doświadczeń w hodowli tych ryb. Autor przedstawia swoje uwagi dotyczące utrzymania parametrów wody, karmienia trofeusów jak i walki z chorobami, które mogą nas zaskoczyć.

Peter Schupke przez 10 lat intensywnych badań zebrał ogromną bazę obserwacji dotyczącąposzczególnych ras geograficznych trofeusów. Wszystkie prezentowane w publikacji morfotypy udokumentował własnymi zdjęciami. Przedstawił geograficzne rozmieszczenie ras, które usystematyzował w 13 linii genealogicznych reprezentujących podgatunki, gatunki lub nowe rodzaje. Publikacja została wzbogacona o rozdział autorstwa Christiana Stumbauera o filogenezie rodzaju Tropheus opartej na badania molekularnych jak i o rozdział autorstwa Franka Schäfera będący dyskusją wcześniejszych podziałów taksonomicznych w obrębie rodzaju Tropheus.

Książka obejmuje dwa wątki . W pierwszym autor opisuje 13 linii genealogicznych, podając kryteria podziału, występowanie, jak i klasyfikuje poszczególne morfotypy zaliczając je do poszczególnych linii. W drugiej, niezmiernie cennej, przedstawia zmienność morfologiczną poszczególnych ras udokumentowaną własnymi zdjęciami dorosłych osobników pochodzących z odłowu. Te wspaniałe zdjęcia wykonane osobiście przez autora, pokazują naturalne barwy i piękno tych ryb.

Polecam tę książkę jako bogate źródło informacji dla wszystkich miłośników trofeusów.

Dr Marta Mierzeńska