Tropheus sp. Lufubu

Populacja 8.5 wg P. Schupke (2003)
Dr Marta Mierzeńska

[pic]
Tropheus sp. Lufubu

Używana nazwa: Tropheus „Lufubu”

Rozmieszczenie : występowanie tej kolorowej odmiany, ogranicza się do kilkukilometrowego odcinka wybrzeża na wschód od ujścia rzeki Lufubu w Zambii. Jest rybą trudną do odnalezienia ponieważ występuje w strefie przybrzeżnej pośród ogromnych bloków skalnych

Odmiana ta bywa mylona z odmianą pochodząca z Przylądka Chaitika – Tropheus sp. Chaitika.

Odkrycie: Ta piękna barwna odmiana została odkryta przez Pierre Bricharda podczas jego wyprawy do Zambii w początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Opis odmiany: Dolna część głowy zabarwiona jest na kolor winno-czerwony z delikatnym fioletowym poblaskiem. Na głowie, gardzieli i piersiach występują wyraźne niebieskie kropki. Od góry pyska do ogona przez tułów tuż pod płetwą grzbietową biegnie wąski zielonkawy pas. Tułów jest beżowo-biały z czerwono-bordowym żyłkowaniem, które zanika ku tyłowi. Płetwa grzbietowa ma barwę czerwono-fioletową z niebieskimi plamkami, obrzeżona jest wąskim ciemnym brzegiem. U podstawy ciemnej płetwy ogonowej; zarówno w górnej jak i dolnej części występuje czerwone zabarwienie. W górnej części płetw piersiowych i płetwy brzusznej występują czerwono-fioletowe promienie, pozostałe promienie na płetwach piersiowych i na odbytowej są jasno-niebieskie, pomiędzy nimi występuje czerwono-fioletowe zabarwienie. W tylnej części płetwy odbytowej mogą pojawiać się słabo zaznaczone atrapy jajowe. Tęczówka oka ma barwę srebrną z wąskim pomarańczowo-żółtym obramowaniem. W akwariach pełne ubarwienie tej odmiany można osiągnąć tylko przy bardzo dobrej jakości wody (zwłaszcza niskich stężeniach związków azotowych).

Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
  2. Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.