Populacja 8.6 wg P. Schupke (2003)
Dr Marta Mierzeńska
[pic]
Tropheus sp. Chaitika
Używana nazwa: Blue Rainbow Moorii, Tropheus „Chaitika”.
Rozmieszczenie: występowanie tej przepięknej odmiany, ogranicza się do okolic przylądka Chaitika i kilku kilometrów na południe od niego
Odmiana ta bywa mylona przez akwarystów z odmianą pochodząca z rejonów Lufubu – Tropheussp. Lufubu
Odkrycie: Ta piękna barwna odmiana została odkryta przez niemieckich akwarystów w 1975 roku i w tym samym roku udokumentowana przez Scheuermanna i Staecka.
Opis odmiany: Czoło jak i górna część tułowia barwy oliwkowej. Barwa ta od grzbietu ku spodowi ciała staje się beżowa, aż do prawie białego brzucha. Od oczu ku tyłowi ciała biegnie czerwono-bordowe przebarwienie, które dalej przechodzi w wyraźne bordowe żyłkowanie. Idąc dalej ku tyłowi żyłkowanie to traci swoją intensywność. Szczyt głowy pokryty jest zielonymi kropeczkami i liniami, które ku dołowi przechodzą w wyraźne niebieskie kropkowanie. Gardziel i broda maja barwę niebiesko-turkusową. Płetwa grzbietowa niebieska, często aż fluoryzująco – niebieska z czerwonymi promieniami w części tylnej. Płetwa odbytowa jasno-niebieska z czerwonymi kropkami. Płetwy brzuszne w części przedniej niebieskawe w części tylnej ciemne. Płetwy piersiowe i ogonowa wyraźnie bardzo ciemne. Tęczówki oka srebrne z żółto-pomarańczowym obrzeżeniem. Dominujące samce mają bardzo wyraźną jasną plamą brzuszną, która wtedy wyraźnie rzuca się w oczy i odcina od niebieskiego ciała. Do pełnego wybarwienia ryba ta wymaga bardzo dobrych parametrów wody.
Literatura
- Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
- Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.