Populacja 8.13 wg P. Schupke (2003)
Dr Marta Mierzeńska
[pic]
Tropheus moorii Red Rainbow (Kampimbwe, Kapere, Kantalamba).
Używana nazwa: Tropheus „Kasanga”, Red Rainbow Moorii, Tropheus moorii „Red Rainbow Kasanga”.
Rozmieszczenie: występowanie tej odmiany, rozpoczyna się na północ od brzegów rzeki Kalambo, a kończy w piaszczystej zatoce nieopodal Kasangi.
Odkrycie: Brak informacji o tym kto odkrył tę odmianę.
Opis odmiany: Według wielu hodowców wariant Kantalamba jest najbardziej barwną formą spośród wszystkich ras geograficznych trofeusów. Zarówno czoło jak i grzbiet ciała jest oliwkowy. Na grzbiecie często, zwłaszcza w górnej występują wąskie żółtawe pionowe paski. W dolnej części tułowia występuje wyraźna żółta plama blednąca ku dołowi. Zwłaszcza u ryb w stresie pionowe paski są wyraźne, a plama zanika lub staje się bardzo niewyraźna. Głowa i pierś ma barwę brunatną z jasno fioletowo- czerwonym odcieniem, czasami barwa ta staje się intensywna. Dół pyska i broda przebarwia się na kolor niebieski. Zwłaszcza u ryb w dobrej kondycji i w odpowiedniej wodzie ta część głowy jest intensywnie jasno -niebieska. Płetwy ogonowa, piersiowe i brzuszne są ciemne. Płetwa odbytowa ma barwę niebiesko szarą, a u podstawy fioletowo-niebieską. Na płetwie tej występują liczne czerwone kropki, które nie są atrapami jajowymi. Płetwa grzbietowa w części głowowej jest czerwono-fioletowa, ku tyłowy staje się intensywniej czerwona. Płetwa ta jest pokryta przez liczne niebieskie plamki. Górna część tęczówki oka ma żółtą obwódkę.
Istnieją różnice barwne pomiędzy osobnikami z północnej i południowe części zasięgu występowania T. moorii red Rainbow. Osobniki występujące w północnej części zasięgu maja głowę bardziej niebieską pomiędzy linią oczu i pyska – barwa ta obejmuje również okolice skrzeli. Ryby te mają również podstawowa barwę grzbietu oliwkowo-niebieską. Płetwa grzbietowa jest czerwono-fioletowa, ale intensywnie niebiesko nakrapiana i żyłkowana, co daje efekt niebieskiej płetwy. Ryby te w ogólnym spojrzeniu wydają się bardziej pastelowo ubarwione. Odmiana ta określana była jako Red Rainbow Kampimbwe.
Literatura
- Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
- Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.